Caracallovy lázně

perex 200 x 80 Caracalla RomeZříceniny Caracallových lázní nám dávají nahlédnout do doby, kdy lázně byly běžnou součástí života každého Římana. Velké nebo malé lázně byly téměř v každém větším městě tehdejší velké římské říše.

 

Lázně jste mohli například najít v Pompejích, Efezu nebo v Ostii. Hlavní město římské říše tedy nemohlo za těmito městy pokulhávat, proto se na výstavbu městských lázní bral v Římě vždycky velký zřetel.

550 Caracalla Rome 5

Vstup do lázní

Historie Caracallových lázní

Dějiny Caracallových lázní začínají ve 3. století po Kristu, kdy byly postaveny. Stavba těchto impozantních lázní trvala deset let. Celý areál lázní se rozkládá na úctyhodné ploše 150 000 metrů čtverečních. V časech největšího rozkvětu lázní se zde mohlo vykoupat až na 1600 lidí.

550 Caracalla Rome 1

Mohutné a rozsáhlé rozvaliny lázní

Caracallovy lázně byly nazvány po tehdejším císaři Věčného města, který se jmenoval Marcus Aurelius Severus a vládl od roku 211 do roku 217. Severus měl přezdívku Caracalla. Tuto přezdívku získal kvůli svému oblíbenému plášti s kapucí.

Caracallovy lázně byly v provozu zhruba od roku 216 až do roku 537, kdy Gótové při invazi do Věčného města zcela poničili přívod vody. Další těžkou ránu těmto lázním zasadilo velké zemětřesení v roce 847, kdy se sesuly velké klenby vnitřních prostor lázní. Od té doby z Caracallových lázní zbyly pouze mohutné ruiny a trosky, které dodnes obdivují turisté z celého světa.

550 Caracalla Rome 2

Vnitřní rozměry Caracallových lázní jsou impozantní

Současnost Caracallových lázní

Ještě do nedávné doby sloužily prostory Caldaria jako jeviště pro operní produkce pod širým nebem. To dneska už neplatí, neboť jakýkoliv vstup do Caldaria je zakázán. Římští ochránci památek totiž chtějí tuto cennou památku z 3. století zachovat i dalším generacím. Navzdory tomuto striktnímu zákazu je zbytek Caracallových lázní turistům otevřen.

Otevírací hodiny

Caracallovy lázně jsou pro veřejnost otevřeny od 9:00 do 18:30 hodin. Poslední prohlídka je umožněna vždy hodinu před západem slunce. Pokladna je rovněž uzavřena hodinu před uzavřením lázní. Vstup stojí šest euro, snížené vstupné pro občany Evropské unie ve věku od 18 do 24 let je tři euro. Nárok na vstup zdarma mají občané Evropské unie do 18 let a nad 65 let. Vstupenka platí sedm dní a v rámci jednoho lístku můžete navštívit Caracallovy lázně, muzeum ve vile Quintili a mauzoleum Cecilie Metelly.

550 Caracalla Rome 4

Války a zemětřesení bohužel lázně velmi poznamenaly

Caracallovy lázně najdete zhruba jeden kilometr od známého cirku Maxima. Ke Caracallovým lázním se dostaneme metrem linky B a vystoupíte na stanici Circo Massimo stop. Pokud chcete použít autobus, jeďte autobusy, které mají označení 118, 160 a 628. K lázním jezdí rovněž tramvaj číslo 3.

 550 Caracalla Rome 3