Fontány v Římě

Italy-Flag-64 ŘÍM Jako na dlani

Fontány v Římě

Hlavní město Itálie se může pochlubit velkým množstvím fontán, které dodávají městu jeho nezaměnitelné kouzlo a půvab. Pojďme si představit aspoň některé z nich.

 

Fontána čtyř řek

Fontánu čtyř řek najdete na náměstí Piazza Navona. Italsky se fontána jmenuje Fontana dei Quattro Founi a byla postavena slavným architektem Berninim v roce 1651.

Na fontáně uvidíte božstva čtyř kontinentů, která mají představovat velké řeky těchto čtyř kontinentů. Afriku reprezentuje řeka Nil, Evropu Dunaj, Asii Ganga a Ameriku Rio de la Plata. Uprostřed fontány se majestátně vypíná egyptský obelisk, který původně stál v cirku, který se jmenoval Maxentius. Na fontáně dále uvidíte různé druhy květin a zvířat, které mají čistě ozdobnou a dekorativní funkci.

 

Fontána dell’Acqua Paola

Fontána dell’Acqua Paola patří mezi nejromantičtější fontány ve městě nad Tiberou. Fontánu objevíte v pitoreskní římské čtvrti Trastevere.

Za vznikem fontány stojí papež Pavel V., který si tuto fontánu nechal postavit v letech 1610 až 1612. Fontána je dílem italských architektů Giovanniho Fontany a Flaminio Ponzioho. Krásná fontána byla postavena ze stavebního materiálu starých antických římských památek, konkrétně z fóra Nerva a Baziliky sv. Petra. Fontána se skládá z pěti oblouků, které jsou umně odděleny mramorovými sloupy a třemi otvory pro malé vodopády, které tečou do půlkruhové nádrže.

 

Fontána della Barcaccia

Fontána della Barcaccia stojí uprostřed náměstí velmi rušného římského náměstí Piazza di Spagna, které je situované pod Španělskými schody. Fontána byla postavena v krásně zdobném barokním stylu a okrašluje náměstí Piazza di Spagna již od roku 1629.
Autorem této barokní nádhery je architekt Pietro Bernini, který navrhl fontánu ve tvaru lodě, do které nepřetržitě zatéká. Hlavní impuls ke stavbě této fontány dal papež Urban VIII., který se podle vyprávění nechal podnítit lodí při velkých záplavách v Římě, kdy jinak klidná řeka Tiber donesla na náměstí Piazza di Spagna starý lodní vrak.

 

Neptunova kašna

Poslední fontánu, kterou si představíme, je Neptunova kašna, kterou najdete na severní straně náměstí Piazza Navona. Kašna pochází z 16. století a jejím hlavním autorem je sochař Giacomo della Porta. Uprostřed kašny je socha statného boha Neptuna, který zápasí s velkou chobotnicí. Kolem sochy boha Neptuna uvidíte celou řadu sympatických andělíčků a mořských koníků.

Řím jako na dlani - Váš průvodce Římem