Sophia Lorenová

Italy-Flag-64 ŘÍM Jako na dlani

Sophia Lorenová

Kdo by neznal jednu z nejslavnějších rodaček z Říma – Sophii Lorenovou? Svým šarmem, charisma a hereckým talentem si získala srdce mnoha fanoušků a dodnes zůstává legendou i symbolem ženské krásy. Pojďme si o ní říct něco bližšího.

 

Narozena v Římě

Narodila se v září roku 1934 jako Sofia Villani Scicolone. Část dětství strávila v Římě, potom se ale s maminkou, která se rozhodla Sophiina otce opustit, přestěhovala k jejím rodičům do Pozzuoli. V této maličké rybářské vesnici také přečkala i se svou sestrou a matkou válku. Žily ve velmi nuzných poměrech. To byl jeden z důvodů, proč byla Sophia tak vyhublá a proč se jí později lidé posmívali a nazývali ji přezdívkou Párátko.

 

Po válce se Sophia naučila hrát na piano a zamilovala se od biografu, kam ráda utíkala před světem. Tehdy začala toužit po kariéře herečky a to se jí vyplnilo. Přestěhovala se do Říma a v roce 1950 ji čekaly první menší filmové role. V té době také pracovala jako modelka a vyhrála druhé místo v soutěži Miss Řím, díky čemuž si jí všiml producent Carlo Ponti. Pomohl jí získat další role a od těch už byl jen krůček k těm větším.

 

Symbol Italského filmu

Chvíli natáčela i v Hollywoodu, ale brzy si uvědomila, že její italský původ příliš zasahuje do jejího hereckého potenciálu, a tak Ameriku opustila. Dodnes je vnímána jako symbol italského filmu, i když později kvůli sňatku s Carlem Ponti získala francouzské občanství. Největší slávy dosáhla v 60. letech, kdy spolupracovala na mnoha filmech s režisérem Vittoriem de Sicy – za roli ve snímku Horalka získala v roce 1962 Oscara. Za svůj přínos kinematografii také obdržela v roce 1991 Oscara za celoživotní herecké dílo. Její zatím poslední film natočila v roce 2010, dnes už se však kvůli svému vysokému věku herectví příliš nevěnuje.

 

V roce 2007 zemřel její manžel Carlo Ponti, takže Sophia nyní žije sama v Kalifornii, poté co vyměnila rodnou Itálii za Ameriku.

Řím jako na dlani - Váš průvodce Římem